Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zacieraczkach do betonu

Sposób wykonania powierzchni wpływa na jej przyszłą odporność na czynniki mechaniczne oraz żywotność. Każda konstrukcja betonowa musi mieć solidne fundamenty. Jeśli zależy nam na osiągnięciu odpowiednich właściwości posadzki betonowej musimy wiedzieć, że najważniejszy proces następuje w chwili jej zacierania. Przygotowując się do tego zadania kluczową kwestią jest jak najlepsze poznanie narzędzi pracy. W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o sprzęcie do zacierania betonu – zacieraczkach do betonu. Przedstawiamy także kilka sprawdzonych przez nas maszyn wartych uwagi. Czytaj dalej!

Jak działa zacieraczka do betonu?

Zacieraczki należą do nowoczesnego i bardzo funkcjonalnego sprzętu do obróbki betonu. Na rynku znajdziemy wiele wariantów tego urządzenia. Będą różnić się m.in. wielkością, ceną oraz sposobami użytkowania. Jednak wszystkie służą do takiego samego celu - zacierania półsuchego jastrychu. Przy ich pomocy naszej posadzce nadamy pożądanych cech - wytrzymałości, trwałości, równości oraz gładkości. Praca zacieraczek opiera się na obrocie metalowych elementów roboczych - talerza lub szerokich łopatek. W zależności od tego, co zostało zastosowane, wyróżniamy 2 typy zacieraczek - zacieraczki talerzowe oraz zacieraczki łopatkowe. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj > ZACIERANIE BETONU - RODZAJE ZACIERACZEK. Jednak co jest jeszcze istotne - części robocze różnią się średnicą, najczęściej jest to 600 mm, 900 mm, 1200 mm. Podczas wyboru odpowiedniej maszyny powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością powierzchni. Do wykończenia powierzchni w domu jednorodzinnym przeważnie wykorzystuje się zacieraczki o mniejszych średnicach. Do bardziej rozległych powierzchni używa się odpowiednio większy talerz.

Zacieraczka spalinowa czy elektryczna – co wybrać?

Prócz wielkości poszczególnych elementów roboczych warto też poznać różnice między zacieraczką spalinową i elektryczną. Silnik elektryczny sprawdza się w przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza spalinami. Chroni to nie tylko operatora, ale także środowisko. Jednak ten typ silnika występuje tylko w niektórych typach zacieraczek – zacieraczkach jednowirnikowych oraz w tzw. krawędziarkach. Często są to modele o średniej mocy, a do ich użytkowania z dala od źródła zasilania niezbędny będzie agregat prądotwórczy. Jeżeli szukasz takiego rozwiązania, być może zainteresuje Cię najmniejsza zacieraczka z oferty Husqvarna - BG 245 o średnicy roboczej 615 mm. Urządzenie sprawdzi się w bardzo ciasnych przestrzeniach, a w tym w narożnikach. Dzięki niej unikniesz uszkodzenia wcześniej wykonanych ścian pomieszczenia. Natomiast jeśli szukasz czegoś większego, proponujemy modele z serii Husqvarna BG COMBI. Dostępne są 2 wersje - o średnicach kosza 850 i 1020 mm.

Zacieraczki spalinowe są bardziej uniwersalne - nadają się do większych pomieszczeń i przestrzeni. Nie są ograniczone zasilaniem elektrycznym, dzięki czemu sprawdzą się do pracy na dużym obszarze. Często posiadają większe średnice talerza i moc roboczą, co przyspiesza tempo zacierania większych obszarów. Jednak praca w pomieszczeniach zamkniętych jest możliwa tylko wtedy, gdy przygotujemy odpowiednio plac budowy. Wymagany jest specjalny system wentylacyjny, który odciągnie spaliny. Operator oraz pozostali pracownicy powinni także zachować szczególną ostrożność i monitorować poziom zanieczyszczeń powietrza.

Zacieraczka do betonu - jaką wybrać? Nasze propozycje

Nie można zapomnieć także o podziale na zacieraczki ręczne oraz zacieraczki samojezdne. Ten pierwszy typ jest powszechnie stosowany na placach budowy. Charakteryzuje się tym, że obecność operatora podczas pracy jest niezbędna, ponieważ musi podążać za maszyną. To jego zadaniem jest stała kontrola ruchów urządzenia i szlifowanie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są zacieraczki samojezdne do betonu, nazywane też zacieraczkami dwutalerzowymi. Tutaj dla pracownika przeznaczona jest wygodna pozycja na fotelu umieszczonym na środku urządzenia. Zakres działania tych urządzeń jest bardzo duży, ponieważ posiadają dwa kosze z dwoma talerzami, łopatkami.

Oto przykłady takich urządzeń wybrane przez nas:

Zacieraczka do betonu Husqvarna BG 245

Propozycja, która sprawdzi się do wygładzania wylewek w domach jednorodzinnych, a to za sprawą niewielkich rozmiarów. Zaprojektowana z myślą o zapewnieniu gładkiej i trwałej powierzchni, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i sąsiednich ścian. Husqvarna BG 245 jest dostępna w dwóch wersjach – elektrycznej i spalinowej. Zastosowanie długiego uchwytu zwiększa zasięg i komfort użytkowania. Dużą zaletą jest także system QuickStop, dzięki któremu następuje natychmiastowe zatrzymanie ostrzy. Jest to zabezpieczenie dla operatora w razie utraty kontroli nad rękojeścią.

Zacieraczka do betonu Husqvarna CT 36 5A

Jest to idealne urządzenie do średniej wielkości powierzchni. Średnica robocza - 875 mm sprawia, że zacieraczka może wykazać się dużą uniwersalnością podczas wielu prac na budowie. Odpowiednie wyważenie zacieraczki Husqvarna CT 36 sprawia, że do jej obsługi nie trzeba użycia dużej siły. Wydajny silnik Honda GX 160 zapewnia wystarczającą moc dla każdego trybu pracy. Możliwe jest stosowanie różnych łopatek oraz dysków. Dwa tryby prędkości zapewnią nam zarówno idealne wygładzenie powierzchni, jak i polerowanie.

Zacieraczka samojezdna Husqvarna CRT 48 37V

Do większych inwestycji i wykonania dużych projektów warto rozpatrzeć zacieraczkę samojezdną. Takie rozwiązanie zapewni Ci znaczną oszczędność czasu. Husqvarna CRT 48 to jedna z większych urządzeń tego typu. Praca łopatek z dużą prędkością oraz dużym ciężarem zapewnia idealne wygładzenie. Wysoki komfort pracy nawet podczas długich cykli roboczych oferuje wygodny fotel i 2 dźwignie do sterowania. Praca w nocy lub słabo oświetlonych przestrzeniach to także nie problem - reflektory przednie oraz tylnie zapewniają odpowiednią widoczność.

Jednak to tylko zajawka! W ofercie marki Husqvarna znajdziemy znacznie szerszą gamę zacieraczek. Obejmuje ona zarówno modele elektryczne, jak i benzynowe o średnicy roboczej od 600 mm do 1220 mm. Cały sprzęt do betonu Husqvarna jest zaprojektowany z myślą o osiąganiu doskonałych wyników od małych do większych prac. Nadal nie wiesz jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla Twojej firmy? Skontaktuj się z profesjonalistami z Maufer.pl - we wszystkim doradzimy!