Poradnik ogrodnika - przygotuj swój ogród na zimę

Wydaje się, że ledwo lato minęło i w ogrodzie nie ma co robić. Wszystko to za sprawą pięknej pogody i wysokich temperatur. Niestety mamy złe informacje - już początek października, czyli bardzo pracowity okres i dużo zadań do wykonania. Nie warto jesiennych porządków odkładać albo - co gorsza - omijać, bo w przyszłym roku z pewnością dadzą o sobie znać i przysporzą kłopotów. Jak przygotować ogród na zimę? Jakie prace należy wykonać w ogrodzie? W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Przygotowaliśmy także checklistę najważniejszych zadań, o których nie powinieneś zapomnieć. Czytaj dalej!

Jak przygotować ogród do zimy?

Przygotowanie ogrodu na zimę to nie tylko porządki. Jest to także troska o zdrowie roślin i ich przetrwanie w trudniejszych warunkach, takie jak mrozy, wiatry i obfite opady. Zadbanie o nie w porze jesiennej pomoże zachować urodę i funkcjonalność ogrodu. Ułatwi również pracę na wiosnę, gdy przyjdzie czas na sadzenie roślin i pielęgnację. Takie działania powinny być wykonywane z myślą o przyszłym sezonie ogrodowym, a nie tylko pięknym ogrodem w lecie. Czynności związane z przygotowaniem ogrodu do zimy nie powinny być odkładane na ostatnią chwilę. Wymaga to czasu i planowania. Prace należy rozpocząć przed wystąpieniem przymrozków. Jest to ważne ze względu na rośliny, jak i na wszelkie instalacje. Zamarzająca woda może wyrządzić wiele szkód w sprzęcie służącym np. do nawadniania. Warto ukończyć najważniejsze prace, przeprowadzić konserwacje i wyczyścić sprzęt ogrodowy przed nadejściem przymrozków. Już teraz zapoznaj się z naszą listą najważniejszych czynności do zdrowego i pięknego ogrodu!

6 kroków do pięknego ogrodu - o tym musisz pamiętać!

Co konkretnie wziąć pod uwagę podczas jesiennego obchodu ogrodu? Lista najważniejszych prac nie jest najkrótsza, więc proponujemy się z nią zapoznać i powoli zabierać się do pracy!

Oprysk drzew owocowych

Wilgotna i jednocześnie ciepła jesień sprzyja rozwojowi chorób zwłaszcza tych grzybowych. Warto zwrócić uwagę na wszelkie oznaki obecności szkodników, takich jak mszyce, chrząszcze, ukośnice zielonki czy pędziki przedzimki. Jesienny oprysk drzew owocowych ma na celu kontrolę insektów i rozprzestrzenianiu chorób. Zwalczając szkodniki teraz, można uniknąć walki z nimi na wiosnę. Wybierz odpowiedni moment na wykonanie oprysku. Najlepszy czas jest zwykle tuż przed opadnięciem liści, jednak przed przyjściem przymrozków. Do tego celu przydadzą Ci się opryskiwacze spalinowe. Tego typu narzędzia pozwolą Ci na duży zasięg - nawet do 12 metrów, dzięki czemu szybko wykonasz opryski nawet w dużym ogrodzie.

Przycinanie żywopłotów, drzew i krzewów

Przycięcie niektórych roślin może pomóc w zminimalizowaniu uszkodzeń spowodowanych przez niskie temperatury. Warto zwrócić uwagę na rośliny, które są podatne na łamanie się od śniegu lub takie, które mogą stać się źródłem problemów związanych z zawijaniem się pędów. Jednak nie rozpędzaj się z przycinaniem - przycięte pędy nie zdrewnieją przed zimą, a ich rany nie są odporne na mróz i infekcję. Do tego celu powinieneś użyć także odpowiednio naostrzonych narzędzi, takich jak nożyce spalinowe czy pilarki łańcuchowe. Po wykonaniu niezbędnych cięć usuń z ogrodu opadłe liście, gałęzie i inne resztki roślinne. Zgniłe liście mogą być siedliskiem szkodników i chorób.

Cięcie drewna na opał

Cięcie drewna na opał to ważne zadanie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy potrzebujemy źródła ciepła do ogrzewania naszych domów. Odpowiednie przygotowanie drewna może pomóc w utrzymaniu efektywnego i bezpiecznego systemu grzewczego. Im wcześniej zabierzemy się za to zadanie, tym lepiej. Drewno będzie się stopniowo suszyć. Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, biorąc się za przygotowanie opału. Przede wszystkim musimy mieć dostęp do materiału, odpowiednie stanowisko pracy oraz przygotowane miejsce do przechowywania opału. Cięcie drewna wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności. Warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa i korzystać z właściwego sprzętu. Must have w każdym domu to tradycyjna siekiera i piła łańcuchowa.

Rąbanie/rozłupywanie drewna

Rąbanie i rozłupywanie drewna to praktyczne umiejętności, które pozwalają nam efektywnie przetwarzać drewno. Proces ten rozpoczyna się od cięcia kłód na odpowiednią długość, zazwyczaj dostosowaną do wymiarów naszego pieca. Następnie rozłupuje się kłody na mniejsze kawałki, które lepiej nadają się do palenia. Odpowiednie przygotowanie drewna poprawia wydajność pieca lub kominka, a także zwiększa efektywność grzewczą, co może pomóc obniżyć koszty ogrzewania i zapewnić przyjemne ciepło w domu. Technika rozłupywania wymaga dużej precyzji i siły. Do tego celu może nam posłużyć tradycyjna siekiera, jednak będzie wymagało to od nas dużo wysiłku i wprawy. Natomiast istnieją alternatywy. Szybką i bezpieczną pracę zapewnią nam elektryczne łuparki do drewna. Jest to świetna opcja na użytek domowy. Najtańsze łuparki zaczynają się od około 1500 zł. Duża siła łupania umożliwia poradzenie sobie z nawet twardym, mokrym drewnem. W dłuższej perspektywie zakup pozwala zaoszczędzić ogromną ilość czasu. W przypadku posiadania większego budżetu świetną propozycją jest piła wahadłowa, która pozwoli nam uzyskać gotowe szczapki do kominka.

Zabezpieczenie delikatnych roślin

Drzewa mogą być podatne na uszkodzenia od wiatru i śniegu. Jeśli masz młode drzewka lub te, które są podatne na złamanie się, związuj je lub umocuj odpowiednimi oporządzeniami. Rośliny ozdobne, takie jak róże, także mogą wymagać dodatkowej ochrony. Okryj je specjalnymi materiałami osłonowymi, aby zminimalizować uszkodzenia od mrozu. Najlepiej wybrać materiał, który przepuszcza powietrze, taki jak maty słomiane, kora, suche liście, świerkowe gałązki czy agrowłóknina. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, warto zwrócić uwagę na ochronę roślin przed niektórymi zwierzętami, np. sarnami czy zającami. Ich głównym źródłem pożywienia w zimie są różnego rodzaju pędy oraz liście drzew i krzewów.

Zbiór plonów

Zbieranie owoców na zimę jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim pozbywamy się zbędnego obciążenia gałęzi, co zdecydowanie ułatwia drzewom i krzewom uniknąć uszkodzeń spowodowanych ciężarem owoców i śniegu. Pomaga to także w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji roślin. Usuwanie opadłych owoców i innych resztek roślinnych ogranicza obecność szkodników i chorób, które mogą zimować w ogrodzie i przenosić się na dalsze partie naszych roślin.

Po zakończonych pracach nie zapomnij o czyszczeniu i konserwacji narzędzi. Zabezpiecz sprzęt do ogrodu przed wilgocią i mrozem, przechowując go w suchym miejscu.

CHECKLISTA - 6 ZADAŃ, KTÓRE MUSISZ WYKONAĆ W OGRODZIE PRZED ZIMĄ

Kolejna checklista "jak przygotować ogród na zimę" w formie listy zadań do pobrania na telefon lub komputer, którą możesz przeglądać w dowolnym miejscu. Czytelna grafika, którą możesz mieć zawsze pod ręką, pomoże skutecznie zarządzać swoim ogrodem.

Pobierz checklistę tutaj 👉 POBIERAM

Jeśli nie jesteś z nami na bieżąco, sprawdź również wcześniejszą checklistę o przygotowaniu trawnika! 👉 SPRAWDZAM