Ubijak 2-suwowy czy 4-suwowy - odwieczny dylemat

Każdy specjalista z branży budowlanej nie od dzisiaj wie, że Wacker Neuson to marka premium, a wszelki sprzęt tej marki jest doceniany na budowach na całym świecie. Najpopularniejsze produkty to zdecydowanie ubijaki do ziemi. Z doświadczenia wiemy, że gdy klient przychodzi do nas po ubijak jest nastawiony na kupno Wackera. Zaczynamy wówczas dłuższą dyskusję od pytania "2-suw, czy 4-suw?" Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wybór między tymi dwoma rodzajami skoczków może znacząco wpłynąć na efektywność prac i zadowolenie z użytkowania. W tym artykule rozwiewamy odwieczny dylemat - ubijak dwusuwowy czy czterosuwowy? Przedstawiamy zalety oraz wady jednego i drugiego rozwiązania. Czytaj dalej i dowiedz się, który skoczek będzie dla Ciebie odpowiedni!

Różnice pomiędzy ubijakiem dwusuwowym a czterosuwowym

Popularne w budowlance skoczki Wacker Neuson to dwa modele: BS60-2 oraz BS60-4. Spoglądając na tabelę z parametrami, nie znajdziemy zbyt wielu różnic. Siła zagęszczania, prędkość posuwu i waga są bardzo zbliżone. W tym przypadku to typ silnika odgrywa największą rolę - 2-suw kontra 4-suw i to ten parametr będzie determinował wybór skoczka do ubijania ziemi. Sprawdź jakie różnice są pomiędzy czterosuwem a dwusuwem!
Zacznijmy od ubijaka z silnikiem dwusuwowym. W asortymencie sklepu Maufer ten typ ubijaka, to najpopularniejszy skoczek Wackera, czyli BS60-2. Panuje takie przekonanie, że jest on "idiotoodporny". Ciężko się z tym nie zgodzić, gdyż jego konstrukcja została stworzona w taki sposób, że aby mu zaszkodzić, to trzeba byłoby się bardzo postarać. Dużą jego przewagą nad innymi skoczkami jest fakt, że można go przewozić w różnych, najdziwniejszych pozycjach - bez obaw, że dojdzie do wycieku płynów eksploatacyjnych. Po zdjęciu z paki nigdy nie ma problemu z uruchomieniem. Nawet jeśli spadnie z auta, dostanie koparką - zawsze odpali i jest natychmiast gotowy do pracy. Jednak, żeby nie mówić tylko w samych superlatywach, to należy wskazać też wady. Można powiedzieć, że piętą achillesową BS60-2 jest sposób, w jaki uzupełnia się bak paliwa. Nie wystarczy wlać benzynę bezołowiową. Silnik WM80 (w pełni skonstruowany i wyprodukowany w Niemczech przez Wacker Neuson) wymaga zastosowania mieszanki paliwa z olejem w proporcji 50:1. Wydawałoby się, że to nic trudnego wymieszać te dwie substancje. Jednak niewłaściwa lub stara mieszanka może doprowadzić do zatarcia silnika i drogiej naprawy.
Przejdźmy teraz do skoczków z czterosuwowym silnikiem. Reprezentantem tego typu sprzętu w rodzinie Wacker Neuson jest ubijak BS60-4. Tak jak dwusuw jest wytrzymały i wiele wybacza, tak skoczek na czterosuwie wymaga od użytkowników już więcej troski. Przede wszystkim w transporcie musi być przewożony w konkretnej pozycji - na stojąco lub na rolkach transportowych. Niewłaściwa pozycja w trakcie przewożenia na plac budowy to szybki przepis na nieplanowany serwis. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi do zalania filtrów przez olej, co należy je niezwłocznie wymienić. Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy 2-suwem i 4-suwem od Wackera, to zastosowany silnik. Tak jak BS60-2 pracuje na silniku WM80 (konstrukcji Wacker Neuson), tak BS60-4 został wyposażony w silnik Hondy GXR 120, który pracuje na czystym paliwie, a nie na mieszance. Silnik ten ma także lepszą kulturę pracy, lżejszy rozruch oraz niższą emisję hałasu.

Co wybrać - ubijak 4-suw czy 2-suw? Podsumowanie

Na koniec pozostaje odpowiedzieć w końcu na pytanie: który ubijak będzie lepszy? Skoczki na dwusuwie sprawdzą się w ciężkich warunkach budowy, gdzie nikt się z nimi nie pieści. Są zawsze gotowe do pracy, nie trzeba myśleć o ich ułożeniu w transporcie, gdyż wytrzymają wszystko. Z kolei ubijaki 4-suwowe to nieco większa kultura pracy, a przede wszystkim wygoda, ponieważ pracujemy z czystym paliwem. Nie musimy się martwić o przygotowanie mieszanki. Jak widać, wybór nie jest łatwy, decyzję należy podjąć samemu, dopasowując do swojego stylu pracy. A Ty który silnik wybierzesz do swojego ubijaka?

Porównanie ubijaków: Wacker Neuson BS60-2 vs Wacker Neuson BS60-4

BS60-2 BS60-4
Rodzaj paliwa mieszanka 50:1 czyste paliwo
Silnik Wacker Neuson WM80 Honda GXR120
Prędkość posuwu 9,8 m/min 8,8 m/min
Siła zagęszczania 18 kN 18 kN
Waga 66 kg 72 kg
Zużycie paliwa 1 l/h 1 l/h