Najlepsze sposoby na przygotowanie drewna opałowego! Narzędzia, techniki i porady

Kluczowym elementem utrzymania ciepła i wygody w domu jest przygotowanie drewna opałowego w okresie letnio-jesiennym. W tym artykule omówimy niezbędne narzędzia, sprawdzone techniki i przydatne porady, które pomogą Ci cieszyć się ciepłem i urokiem kominka przez całą zimę. Jakie narzędzia sprawdzą się do przygotowania opału do kominka? Jaka piła do cięcia będzie najlepsza? Czy piła wahadłowa to dobry wybór?

Narzędzia do cięcia drewna opałowego

Obróbka drewna opałowego wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności. Oto pięć narzędzi, które mogą być niezwykle przydatne podczas tego procesu:

  1. Siekiera i toporek - to dwa klasyki do obróbki drewna opałowego. Odpowiednio naostrzone świetnie sprawdzą się w ostatniej części obróbki drewna, np. do przygotowania rozpałki. Toporek nada się do zadań wymagających dużej precyzji, dzięki lżejszej głowicy. Umożliwi rozłupanie mniejszych i cienkich kawałków przy niewielkim wysiłku.
  2. Piła łańcuchowa - szybka i efektywna, idealna do cięcia większej ilości drewna. Jest to wciąż narzędzie ręczne, jednak wspomagane zasilaniem, dzięki czemu może być sporym odciążeniem. Do obróbki drewna do kominka sprawdzą się lekkie pilarki akumulatorowe, które cechują się prostą obsługą. Do sprawniejszej pracy polecamy mocniejsze - spalinowe piły łańcuchowe. W zupełności wystarczą modele o mocy 2-5 KM. Zdecydowanym plusem piły łańcuchowej jest to, że jest to mocne urządzenie, które nie zajmie stosunkowo dużo miejsca.
  3. Rębak do drewna - świetnie sprawdzi się do przetworzenia gałęzi, krzaków na gotowe do spalenia skrawki i niewielkie fragmenty. Umożliwi nam szybkie uprzątnięcie ogrodu. W przypadku mniejszych przestrzeni świetnie się sprawdzi niszczarka ogrodowa. Szczególnie w zestawie z pojemnikiem na odpady. Taka mobilna rozdrabniarka pozwoli Ci szybko rozdrobnić materiał w ogrodzie, a za pomocą kół łatwo przetransportujesz urządzenie wraz z zawartością i przechowasz w dowolnym miejscu.
  4. Łuparka, rozdzielacz kłód - w krótkim czasie zapewni dużą ilość drewna. Za pomocą klina dzieli kłody na 2, 4 lub nawet 8 części. Dostępne na rynku urządzenia można podzielić ze względu na rodzaj napędu. Do przydomowych ogrodów najlepiej sprawdzą się elektryczne łuparki do drewna. Jeśli zależy Ci na większej mobilności i wytrzymałości, to lepiej sprawdzą się łuparki spalinowe. Ciekawym i wciąż nowym rozwiązaniem na rynku są również łuparki hybrydowe. W naszej ofercie to m.in. urządzenia od marki Jansen - przykładem może być łuparka do ciągnika Jansen TS-30K, która posiada 2 rodzaje zasilania. Zasilanie elektryczne będzie przydatne w pobliżu domu, natomiast zasilanie na WOM umożliwia pracę w terenie.
  5. Piła wahadłowa - już w kilka sekund pozwala przeciąć pieńki na dokładny wymiar. Posiada regulację oraz stół idealnie przystosowany do drewna. Jej obsługa jest nieskomplikowana i posiada bezpieczną dla użytkownika konstrukcję. Jest to znakomita maszyna do przygotowania drewna opałowego.

5 wskazówek, aby drewno do kominka było idealnie suche

Przygotowanie drewna do kominka może być satysfakcjonującym procesem, a korzystanie z własnego opału może znacząco obniżyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym. Przeczytaj nasze porady, dzięki którym proces rozpalania i palenia będzie przebiegał bezproblemowo!

  1. Drewno powinno być przycięte do odpowiedniej długości, zazwyczaj około 30-40 cm, aby bez problemu zmieściło się w kominku. W tym pomogą Ci wyżej wymienione narzędzia.
  2. Pamiętaj, aby odpowiednio wysuszyć drewno. Przechowuj je w suchym miejscu przez co najmniej kilka miesięcy. Mokre drewno nie dość, że gorzej się rozpala, to wykorzystywane ciepło przekształcane jest w parę i unosi się w górę komina.
  3. Drewno powinno być przechowywane w suchym miejscu. W okresie letnim warto zadbać o przepływ powietrza i ekspozycję na słońce, gdyż dzięki temu drewno wyschnie w naturalny sposób. Powinno być chronione przed deszczem i wilgocią. Stos drewna warto ustawić na palecie lub drewnianej podkładce, nigdy bezpośrednio na ziemi! Drewno powinno mieć także dostęp do powietrza, dlatego należy zachować odstępy między poukładanymi szczapami.
  4. Partie drewna mogą się różnić pod względem gatunku i zawartości wilgoci. Sortuj drewno według tych kryteriów, aby uniknąć problemów z paleniem.
  5. Regularnie oczyszczaj kominek i komin, aby uniknąć gromadzenia się sadzy i innych zanieczyszczeń. Unikniesz także problemów z dymieniem.

Piła wychyłowa - szybki sposób na przygotowanie drewna do kominka!

Piła wahadłowa posiada stabilną konstrukcję ze stołem przystosowanym do kłód, mechanizmem kołyskowym i automatycznym powrotem do pozycji wyjściowej. Korzystanie z urządzenie jest wyjątkowo bezpieczne, dzięki dwuręcznej obsłudze, która uniemożliwia włożenie ręki w niedozwolone miejsce robocze. Klapa ochronna i stelaż zabezpieczający ma za zadanie chronić operatora przed uderzeniem przez odłamki drewna. Piła wychyłowa zapewnia stabilne podłoże i miejsce pracy. Wyposażona została także w solidne podwozie z kołami, dla łatwego transportu. Krajzega do drewna, dzięki wahadłowej budowie jest dużo bezpieczniejsza w porównaniu ze standardowymi piłami do drewna. Zamknięty i zabezpieczony obszar tnący to zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Pilarka wahadłowa świetnie sprawdzi się nie tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją drewna opałowego np. stolarniach, ale także w gospodarstwach domowych.

Piła wahadłowa Jansen SMA-700

Piła tarczowa od Jansen zapewnia doskonałą wydajność cięcia, dzięki mocnemu silnikowi oraz tarczy tnącej z węglików spiekanych.SMA-700 wyróżnia się na tle konkurencji solidnym podwoziem z dużymi kołami pneumatycznymi i dyszel ze sprzęgiem kulkowym. To umożliwia poruszanie się po nawet miękkich powierzchniach.

Piła wychyłowa Jansen SMA-700T na WOM

Piła kołyskowa Jansen posiada ogranicznik składający się z solidnego, płaskiego profilu żelaznego i jest całkowicie stabilny. Wiele pił tarczowych wykorzystuje wyłącznie ogranicznik z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego, który nie wytrzymuje zbyt długo i szybko wygina się lub pęka. Jest to piła wahadłowa na WOM, napędzana przez wał mocy traktora lub ciągnika.