Przygotuj swój trawnik do zimy – Jesienne prace w ogrodzie

Gdy zaczyna się jesień, każdy posiadacz ogrodu powinien zająć się przygotowaniami do zimy. Późne lato to odpowiednia pora, aby w pierwszej kolejności zrobić generalne porządki – uprzątnąć suche i martwe resztki roślin oraz zadbać o trawnik. W poniższym artykule przedstawiamy checklistę najważniejszych czynności, które powinieneś wykonać, aby przygotować trawnik do zimy. Dowiesz się także, jaki sprzęt ogrodowy będzie Ci potrzebny, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Czytaj dalej!

Dlaczego należy zadbać o trawnik przed zimą?

Może wydawać się, że trawa to roślina, która nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Nic bardziej mylnego! Jeżeli zostawimy ją bez żadnej opieki, to zarośnie chwastami oraz straci swój kolor. Zabezpieczenie trawnika na zimę to szereg korzyści, między innymi:

 • Oczyszczenie – trawa po upalnym lecie jest najczęściej przesuszona i zanieczyszczona, zalegają resztki liści, trawy i innych roślin.
 • Zabezpieczenie przed chorobami – zmieniający się mikroklimat, czyli wilgotne noce i poranki sprzyjają rozwojowi różnych infekcji.
 • Poprawa jakości gleby – napowietrzenie gleby to lepsza cyrkulacja powietrza, co pozytywnie wpływa na porost.
 • Zabezpieczenie przed mrozem – odpowiednio przygotowana trawa poprzez czynności pielęgnacyjne przetrwa zimę i odrodzi się na wiosnę.

5 kroków do pięknego trawnika

Właściwe przygotowanie trawnika przed zimą to same korzyści. W związku z tym przygotowaliśmy instrukcję, jak krok po kroku przygotować trawnik przed zimą. To tylko 5 czynności, dzięki którym murawa na wiosnę szybko wznowi wegetację, zregeneruje się i zyska piękny, zdrowy wygląd. Pamiętaj, że istotna jest też kolejność wykonywania poniższych prac. A więc… do dzieła!

Wertykulacja trawnika

  To zabieg, który ma na celu poprawę kondycji trawnika. Polega na mechanicznym usuwaniu martwych resztek trawy, chwastów, czy innego materiału organicznego z powierzchni trawnika (co zdążyło się nagromadzić w trakcie lata). Ponadto rozluźnia się nieznacznie powierzchnię murawy i jej struktura. Do wertykulacji można użyć ręcznych narzędzi – np. specjalnych grabi, a także sprzętu ogrodniczego – wertykulatora mechanicznego. Drugi sposób jest bardziej popularny ze względu na to, że nie musimy wkładać w tę czynność wysiłku (jedynie prowadzimy urządzenie, podobnie jak kosiarkę), a do tego możemy regulować wysokość, na której pracują ostrza.

  Aeracja trawnika

  Kolejnym etapem w pielęgnacji trawnik jest przeprowadzenie aeracji. Proces ten to nic innego jak nakłuwanie powierzchni murawy. Robi się to po to, aby napowietrzyć glebę, dzięki czemu dostaje się do niej więcej powietrza oraz innych składników odżywczych. Ponadto woda z opadów atmosferycznych jest lepiej wchłaniana. Ten zabieg wykonuje się urządzeniem zwanym aeratorem. To najbardziej skuteczna metoda, dzięki której uzyskuje się najlepszy efekt – nakłucia wykonywane są równomiernie, na tej samej głębokości, dzięki czemu trawa rośnie regularnie.

  O tym jak krok po kroku wykonać aerację i wertykulację trawnika pisaliśmy w artykule ▶ Pielęgnacja trawnika po zimie – sprawdzone zasady pięknego i zadbanego ogrodu

  Koszenie trawy

  Mimo, że temperatury są już niższe, to nie możemy zapominać o dalszym koszeniu trawy. Na jesień zazwyczaj wykonuje się co najmniej dwa takie zabiegi przed zimą. Warto pamiętać, że o tej porze roku nie należy przycinać trawy zbyt krótko. Dłuższe źdźbła pomagają utrzymać lepszą izolację przed zimnem, dzięki czemu nie ma ryzyka umarznięcia korzeni. Ostatnie koszenie najlepiej zaplanować na koniec października/początek listopada – w zależności od pogody i ilości słońca w ciągu miesiąca. Koszenie najlepiej wykonać przy pomocy kosiarki spalinowej lub elektrycznej z regulacją wysokości cięcia.

  Nawożenie / wapnowanie trawy

  Warto pomyśleć także o nawożeniu trawnika na jesień. W tym okresie najlepiej zastosować nawozy wzbogacone o fosfor i potas. Takie składniki tworzą swego rodzaju otulinę, która skutecznie ochroni kruche źdźbła trawy przez całą zimę, a także pomagają wzmocnić cały system korzeniowy. Najlepszy czas na nawożenie to koniec października.

  Zabieg wapnowania nie stosuje się w każdym przypadku. Polecany jest wtedy, gdy trawnik jest porośnięty mchem i w trakcie całego roku rośnie słabo. To zabieg, który przywraca odpowiednie pH gruntu, dzięki czemu można zahamować porost chwastów i mchu. Wapnowanie najlepiej wykonać w miesiącach jesiennych – od września do listopada, wtedy gdy skończy się okres wegetacji.

  Odchwaszczanie

  Nie zapominajmy o procesie odchwaszczania trawnika. Jeżeli pozostawimy trawnik odłogiem, to chwasty szybko się rozsieją i na wiosnę zamiast pięknej murawy, będziemy mieli pole chaszczy.

  Wykonanie tych czynności w odpowiedniej kolejności gwarantuje sukces. Trawnik przetrwa zimę, a na wiosnę pięknie się odrodzi i szybko zostanie pobudzony do ponownego wzrostu.

  Checklista - 5 czynności, które musisz przygotować przed zimą

  Przygotowaliśmy także listę zadań w formie grafiki, którą możesz pobrać na swój telefon lub komputer. Możesz także ją wydrukować i mieć zawsze przy sobie.

  Pobierz checklistę tutajPOBIERAM